Minden recesszió változtat valamit az erőviszonyokon, új nyertesek és vesztesek születnek. A technika fejlődésével és a fejlődés gyorsulásával pedig egyre több krízisre van rálátásunk, és egyre jobban látjuk a kitörési pontokat is.
A jelenlegi helyzetben ráadásul nemcsak a saját megoldásainkat kell megtalálni, hanem rengeteg külső körülménynek is meg kell felelni. A gyártóipari cégeket különösképpen sújtja a vírus körüli korlátozás és bizonytalanság, a gyártást nem lehet online platformra terelni. De mégis mi kell ahhoz, hogy a magyar diszkrét gyártás cégei képesek legyenek megfelelni az új körülményeknek? A kifejezetten diszkrét gyártás területén szerzett ERP és Ipar 4.0 tapasztalatainkkal azonosítani tudunk mintákat, követhető tendenciákat, amelyek jó alapot adnak a jelenlegi helyzetben a megfelelő válaszok megtalálásához.
Gyártás távolságtartásban
Bár egyelőre úgy tűnik, hogy Magyarország kevésbé érintett a fertőzések által, ez bármikor változhat, ezért érdemes erre vonatkozóan is felmérni a lehetőségeket. Az üzemekben történő munka során fontos lehet az elővigyázatosság, a védőtávolság megtartása a termelés és a munkavállalók biztonságának, biztonságérzetének megőrzéséhez.
SafeZone: UWB-s eszköz a távolságtartáshoz
A megfelelő hardvermegoldással stabil gyártási folyamatok biztosíthatók. A munkavállalók által a műszakkezdéskor felvett SafeTag valós időben méri a távolságot a dolgozók között, a védőtávolságon belül fény és/vagy hangjelzéssel figyelmeztet, esetleges fertőzés esetén segít beazonosítani a lehetséges érintetteket.
Hőkamerás ellenőrzés a beléptetésnél és a visszajelentési pontokon
Ismert, hogy milyen gyakran fordul elő, hogy egy-egy hordozó nincs tudatában a fertőzésnek. Ebben segíthet a testhőt az arcon mérni képes kamera, amit a belépésnél, ill. az üzemi adatgyűjtési termináloknál célszerű elhelyezni, és állandó monitorozási lehetőséget biztosít, a betegek minél korábbi kiszűrése érdekében.
Logisztikai átalakulások
A globalizációt, a nemzetközi munkamegosztást, a kihelyezett gyártások rendszerét mindenkinek újra kell gondolni. A vírus előtti időben jogosan születhettek meg a döntések a távol-keleti helyszínekről, az összköltséget számoló várható érték képletben a leálló szállítás valószínűsége olyan alacsony volt, hogy kiüthette az azzal járó óriási költséget. Ez most megváltozott. A just-in-time modell ellátásbiztonsági szempontok miatt sok helyen magasabb tartalékkészletek felé fog elmozdulni. Ez azt jelenti, hogy ugyanazzal a személyzettel, ugyanakkora helyen magasabb készletek hatékony kezelését kell megoldani.
Digitalizált raktárlogisztika
Auto-ID-s megoldásokkal segített mobil raktári rendszerrel meg tudunk felelni a kihívásoknak. Hatékonyabban tudjuk eljuttatni az elvégzendő feladatokat is a raktárba, de még ennél is sokkal több időveszteséget és hibát tudunk elkerülni az elvégzett munka mobil eszközökön dokumentálásával, és onnan manuális beavatkozás nélkül azonnal az ERP-be juttatásával. Olyan előremutató kiegészítések finomhangolják a rendszert, mint az e-Kanban, e-Paper tag-ek, pick-by-light-rendszerek.
Yard Managament
A telephelyen belüli logisztika, a kamionok és targoncák vezénylése, követése egy adott cégméret felett már komoly szervezési kihívást jelent. A válság által szétzilált szállítói láncok, a just-in-time visszaszorulása nagyobb készleteket, ezzel lassabb raktári folyamatokat hozhatnak, ezzel a telephelyen nagyobb számban jelen lévő kamionok forgalmának tervezése és nyomon követése is sokkal hangsúlyosabb lehet. A portai beléptetéstől a kamionhívó rendszerig, ill. a kamionok lokációjának követéséig és megjelenítéséig, a rakodók, dokkolók, töltőgaratok foglaltságának felügyeletéig átfogó megoldást adunk, beleértve a kamionforgalom irányítását, a feladatkiosztások automatizálását is.
Hektikus külső hatások a gyártásban
Sok minden, amit eddig biztosnak lehetett venni, és amivel a korábbi, manuális tervezésben is megfelelő működést lehetett elérni, most hirtelen nagyon bizonytalanná vált. A megrendelésállományok bezuhannak, majd esetleg – pl. az eddigi kínai gyártást az összeszerelő-üzemek mellé Európába visszahozó autógyártók miatt – megugranak. Kiesnek szállítások, bizonytalan, hogy az adott napon melyik munkavállaló jelentkezik munkára. A megrendelők a saját végfelhasználói piacaik volatilitása miatt az állandó változásokat továbbhárítják a beszállítóikra – csak a gyorsan reagálni képes cégek tudnak fejlődni ezek között a körülmények között.
Infor diszpozíció
Sajnos még mindig sokan elfogadják a jelenlegi vállalatirányítási rendszerükben, hogy a termelés területén elsősorban csak adminisztratív, követő funkciókat kapnak, a tényleges gyártást manuálisan kell az ERP mellett tervezni. Az Infor ERP-rendszerei már alapkiépítésükben is nagyon komoly támogatást adnak egy pontos MRP-vel, és az üzem durva és finomtervezésével. Ráadásul a Corvex csapata26 éve segíti ügyfeleit a gyártás ERP-s támogatásának kiépítésében, a diszkrét gyártásos tapasztalatunkra bátran építhetnek ügyfeleink.
APS
A vállalatirányítási rendszer tervezését még magasabb szintre emeli az APS – Advanced Planning and Scheduling – megoldásunk. Az APS másodpercek alatt képes az összes korlátos erőforrást figyelembe véve új és optimalizált tervet adni egy-egy megváltozott helyzetben. A készletek, kapacitások, a humán erőforrások és egyéb korlátozó tényezők aktuális helyzetén alapulva lehet működő terveket szimulálni, összevetni, és a legjobb kiválasztásával a gyártást is indítani. Az optimalizálást pedig az aktuális üzleti célokhoz igazíthatjuk, legyen az a krízis miatti takarékoskodás mellett a legalacsonyabb költségű gyártás, hiányzó szakemberek miatt a legkevesebb átállást követelő ütemezés, vagy a vevők megtartásának még inkább felértékelődött szempontja miatt, elsődleges szempontként a vevői rendelések határidejének mindenáron való betartása.